drzwi 12

W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia Ojciec Święty udzielił odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach Papieża) wszystkim wiernym, którzy w Roku Miłosierdzia odbędą pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w czterech bazylikach większych Rzymu, a także do katedry i kościołów wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego.

Biskup Rzeszowski Jan Wątroba wyznaczył jako kościoły jubileuszowe następujące świątynie:

Katedra w Rzeszowie

Bazylika Ojców Bernardynów w Rzeszowie

Bazylika Mniejsza w Gorlicach

Bazylika Mniejsza w Dębowcu

Kościół Ojców Franciszkanów w Jaśle

Kościół Narodzenia NMP we Frysztaku

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP Strzyżowie

Sanktuarium Matki Bożej Głogowskiej w Głogowie Młp.

Sanktuarium Matki Bożej Czudeckiej w Czudcu

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Świata w Sokołowie Młp.

Kościół Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Młp.,

Kościół Miłosierdzia Bożego w Rzeszowie

Kościół Wszystkich Świętych w Kolbuszowej

Drzwi katedry w Rzeszowie, które w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia będą symboliczną Bramą Miłosierdzia, wykonane są ze spiżu. Składają się z trzech bram: papieskiej (na jej skrzydłach znajdują się m.in. postaci Jana Pawła II i Józefa Sebastiana Pelczara); narodowej (na skrzydłach znajduje się m.in. Matka Boża Jasnogórska, Pomnik Poległych Stoczniowców, ks. Jerzy Popiełuszko, kardynał Stefan Wyszyński) i diecezjalnej (na skrzydłach znajduje się katedra w Rzeszowie i biskup Ignacy Tokarczuk). Mniejsze elementy przedstawiają różne wydarzenia historyczne i postaci z najnowszej historii Polski. I tak znajdziemy Tadeusza Mazowieckiego i Lecha Wałęsę, rolników z Rzeszowszczyzny tworzących Solidarność Rolników Indywidualnych, czy robotników Stoczni Gdyńskiej niosących na drzwiach ciało zastrzelonego przez milicję Zbigniewa Godlewskiego. (tn)