Na prośbę Ojca Świętego Franciszka greckokatolicka ikona z Polski „Brama Miłosierdzia” została wystawiona na otwarciu Roku Miłosierdzia w Watykanie.

Ikona „Brama Miłosierdzia” znalazła się na Placu św. Piotra podczas uroczystego otwarcia Roku Miłosierdzia. Poprosił o to Ojciec Święty Franciszek. O słynącej cudami jarosławskiej ikonie dowiedział się on od kaznodziei Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessy OFMCap, który kopię ikony otrzymał na zakończenie rekolekcji dla biskupów greckokatolickich i rzymskokatolickich głoszonych na Ukrainie.

Hierarchowie archidiecezji przemysko-warszawskiej abp Jan Martyniak oraz abp Eugeniusz Popowicz zostali poproszeni, aby oryginał ikony mógł być dostarczony do Rzymu w krótkim czasie. Bardzo szybko udało się uzyskać wszystkie formalne pozwolenia, aby XVII-wieczna ikona w poniedziałek 7 grudnia trafiła do Watykanu.

Ikona „Brama Miłosierdzia” z Jarosławia przedstawia Matkę Bożą trzymającą Jezusa. Widnieje nad nią napis „Myłoserdia Dwery otwery nam” co oznacza: „Drzwi miłosierdzia otwórz nam”. Ikona powstała najprawdopodobniej około 1640 r. i niemal od razu zasłynęła łaskami, o czym świadczyły liczne wota. Ikona została przeniesiona do nowej cerkwi Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu 17 sierpnia 1747 r. Sława ikony dotarła również do Rzymu, gdzie kolejni papieże nadawali modlącym się przed tą ikoną przywileje odpustów (Klemens XII, Klemens XIV, Pius VI). Starania o koronację cudownej ikony na prawie papieskim rozpoczęto w okresie międzywojennym. Jednak II wojna światowa, deportacje ludności ukraińskiej i zdelegalizowanie kościoła greckokatolickiego w Polsce przez władze komunistyczne spowodowały, że inicjatywa upadła. W 1993 r. starania na nowo podjął bp Jan Martyniak. Papież Jan Paweł II poświęcił korony w 1996 r. Koronacji zaś dokonał w imieniu papieża 18 sierpnia 1996 r. kard. Achille Silvestrini, ówczesny prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich. Uroczystość zgromadziła kilka tysięcy wiernych, przy licznej obecności biskupów rzymskokatolickich i greckokatolickich.

Dzięki woli Ojca Świętego Franciszka greckokatolicka ikona „Brama Miłosierdzia” z Polski 8 grudnia br. została ukazana całemu Kościołowi Powszechnemu.

(fot. ks. Bogdan Stepan)

źródło: http://episkopat.pl/informacje_kep/7015.1,Papiez_poprosil_o_ikone_z_Polski.html