Get Adobe Flash player
[metaslider id=7438]

Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży DRz

przy parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła

 

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza w swoich szeregach młodych ludzi. Głównym zadaniem tej organizacji jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie oraz upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego. W naszej parafii ta wspólnota działa od 1993 r. KSM skupia osoby w wieku od 14 do 30 lat, które chcą twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość.  Działalność i funkcjonowanie KSM opiera się na dwóch nurtach: formacyjno-modlitewnym, związanym z duchowym rozwojem, oraz skupiającym się na działalności zewnętrznej. Z modlitwy i rozwoju wewnętrznego musi wypływać działanie, w przeciwnym wypadku jest to znak, że coś nie jest w porządku z formacją. Z drugiej strony samo działanie, jeśli jest oderwane od modlitwy i życia duchowego, staje się tylko pustym aktywizmem. Dlatego też KSM funkcjonuje na czterech płaszczyznach: religijnej, patriotyczno-społecznej, charytatywnej oraz kulturalno-rozrywkowej i sportowej. KSM wprowadza młodych ludzi w dorosłość, pomaga stawać się osobami dojrzałymi z mocnym kręgosłupem moralnym, uczy życia z Bogiem i Kościołem. KSM-owicze to ludzie, którzy potrafią nie tylko bawić się i modlić, ale również pracować dla dobra bliźnich, a przez to pogłębiać swój rozwój duchowy, intelektualny, moralny oraz kształtować charakter. Formacja w KSM-ie to droga do odnalezienia siebie oraz swojego miejsca w społeczeństwie i co najważniejsze – to także budowanie relacji z Bogiem. KSM pomaga również odnaleźć się w niczym dziś nieograniczonej wolności, zauważać w niej drugiego człowieka, umiejętnie zarządzać jej zasobami oraz nie zgubić się w jej odmętach. Wbrew pozorom w XXI w. są jeszcze ludzie, dla których rycerskie hasła – Bóg, Honor, Ojczyzna – bynajmniej nie są passe. W dobie dominującego konsumpcjonizmu i hedonizmu jest grono osób, które bez cienia wahania na pytanie: Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie, gotów? odpowie zwyczajne, a jakże wymowne – Gotów!

Prezes: Karolina Bereś

Zastępca: Natalia Więcek

SkarbnikKatarzyna Bereś

Sekretarz: Katarzyna Bereś

Ks. Asystent: Mariusz Uryniak

 

 

Październik 2020 

Październik w naszej wspólnocie minął bardzo pracowicie.  Pierwszą zorganizowaną przez nas akcją była sprzedaż kremówek. 11 października 2020 r. podczas XX Dnia Papieskiego rozprowadzaliśmy papieskie kremówki, które cieszyły się bardzo dużą popularnością.  Sprzedaliśmy ponad 1000 kremówek, z których dochód zostanie przeznaczony na potrzeby wspólnoty.  Dziękujemy za wsparcie zarówno tym, którzy pomogli nam w organizacji jak i kupującym, mamy nadzieję, że smakowały.

 

 

Z okazji Dnia Papieskiego przygotowaliśmy również krótki program słowno – muzyczny poświęcony osobie św. Jana Pawła II,  podczas którego zaprezentowaliśmy  sylwetkę Papieża Polaka oraz odśpiewaliśmy ulubioną pieśń Naszego Rodaka -” Barkę”.

 

24 października odbył się  Zjazd Diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej. W tym roku z racji sytuacji epidemiologicznej spotkanie odbyło się za pośrednictwem platformy Zoom. Zjazd Diecezjalny, to najwyższa władza Stowarzyszenia w Diecezji. Jest to wydarzenie niezwykle istotne dla każdego KSM-owcza.  Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą, prowadzoną przez Ks. Asystenta Tomasza Ryczka. Na początku przedstawiono sprawozdania finansowe i merytoryczne, a następnie Zarząd Diecezjalny zapoznał uczestników Zjazdu z wydarzeniami zaplanowanymi na najbliższy czas.  Ostatnim punktem spotkania były wybory uzupełniające do Zarządu Diecezji Rzeszowskiej na funkcję Zastępcy Sekretarza. W zjeździe uczestniczyło 47 oddziałów z naszej Diecezji. Nasz odział reprezentowała Karolina Bereś – Prezes oddziału.

 

29 października odbyło się nadzwyczajne spotkanie  kierownictw i księży Asystentów dotyczące sytuacji, która dzieje się obecnie w naszym kraju oraz Stowarzyszeniu po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Spotkanie prowadzili Magdalena i Marcin Nowakowie. Marcin był Prezesem Zarządu KSM Archidiecezji Krakowskiej, Magda pochodzi z Poznania, wspólnie założyli miesięcznik „Tryby”, obecnie rodzice czterech dziewczynek oraz działacze profile.  Podczas spotkania zostały wytłumaczone kwestie dotyczące orzeczenia oraz ochrony życia, która powinna być podstawą życia zarówno ksm-owicza i katolika.  W spotkaniu udział wzięli prezes Karolina Bereś, skarbnik Katarzyna Bereś oraz ks. Asystent Mariusz Uryniak.

 

Wrzesień 2020

Wrzesień to początek nowego roku szkolnego, ale to również nowy rok formacji w KSM.  Nowy rok to także czas zmian, nowym prezesem naszego oddziału została Karolina Bereś.

14 września w Święto Podwyższenia Krzyża, jak co roku w naszej  parafii odbyła się droga krzyżowa do Broniszowa, w której jak zawsze wziął czynny udział.

 

W piątek 18 września miało miejsce święto naszego patrona, św. Stanisława Kostki. Z tej okazji nasz oddział brał czynny udział we Mszy Świętej, a na spotkaniu przybliżyliśmy sobie postać naszego patrona oglądając film na jego temat.

 

 

Sierpień 2020

15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, oraz w 100-lecie bitwy Warszawskiej nasz Oddział KSM wziął udział we Mszy świętej, prezentując żniwny wieniec w naszym wykonaniu. Ksiądz Proboszcz tego dnia obchodził również imieniny, dlatego życzymy zdrowia   i błogosławieństwa Bożego.

 

30 sierpnia 2020 roku w naszej parafii obchodziliśmy odpust ku czci Św. Bartłomieja. 30 min przed Mszą Św. odbył się koncert naszego chóru, a podczas całej uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe- KSM Łączki Kucharskie, OSP Łączki Kucharskie oraz OSP Broniszów.

 

 

Czerwiec 2020

11 czerwca przygotowaliśmy Ołtarz na procesję z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Nasz ołtarz nawiązywał do hasła roku duszpasterskiego: ” Wielka Tajemnica Wiary”.

 

 

 

20 czerwca wzięliśmy udział w akcji #GaszynChallenge , która polegała na wykonaniu 10 pompek lub przysiadów, nagraniu filmiku oraz wpłacie minimum 5 zł. Zostaliśmy nominowani przez LKS  Łopuchowa, na wykonanie zadania mieliśmy 48 godzin. Nasz oddział nominował również: KSM Niedźwiada, KSM przy parafii św. Barbary w Ropczycach, Liturgiczna Służba Ołtarza w Łączkach Kucharskich, DA Nieśmiertelni.

 

 

Maj 2020

3  maja wzięliśmy udział w akcji #jawywieszam. My jako KSM-owicze jesteśmy dumni z tego kim jesteśmy i nie zapominamy o tym pięknym geście patriotyzmu!

Przez cnotę, naukę i pracę
służyć Bogu i OJCZYŹNIE
– Gotów!
 
Obraz może zawierać: 7 osób
 
 
 

7 maja wzięliśmy udział w akcji #noszę_maskę_bo. Nasz oddział został nominowany do akcji #noszę_maskę_bo przez Liturgiczną Służbę Ołtarza w Łączkach Kucharskich. Celem jest pokazywanie innym że nie ma nic dziwnego w chodzeniu w maseczce i jest to tylko kwestia bezpieczeństwa. Nominowaliśmy: 

Oddział KSM DRz przy parafii pw. NMP Wniebowziętej w Wielopolu Skrzyńskim,
Oddział KSM DRz przy parafii św. Michała Archanioła w Ropczycach.
 
Obraz może zawierać: 11 osób
 
 
 
Imieniny:
trwa inicjalizacja, prosze czekac...

Liturgia dnia