W nawiązaniu do Zarządzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dn. 12 marca oraz komunikatu Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie informujemy, że rekomenduje się osobom w podeszłym wieku; wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar); dzieciom i młodzieży szkolnej oraz ich opiekunom; a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem pozostanie w domach i udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. do 29 marca. Jednocześnie zachęcamy, aby w tym czasie trwać na modlitwie osobistej i rodzinnej, a duchową obecność podczas Mszy św. i nabożeństw nawiązać, poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe.

Wszystkim wiernym, którzy będą w najbliższych dniach uczestniczyć podczas nabożeństw liturgicznych przypominamy o podstawowych zasadach:

– znak pokoju przekazujemy poprzez skinienie głową (bez podawania sobie rąk),

– istnieje możliwość przyjęcia Komunii św. na rękę – w tym celu należy na prawej dłoni położyć lewą dłoń, a następnie w obecności kapłana lub szafarza prawą ręką spożyć Ciało Chrystusa,

– nie korzystamy z kropielnic kościelnych, po wejściu do świątyni wykonujemy znak krzyża;

– cześć Krzyżowi Chrystusa oddajemy bez kontaktu bezpośredniego – poprzez przyklęknięcie lub głęboki skłon.

Jednocześnie informujemy, że Msze św. i pozostałe nabożeństwa odbywają się w zaplanowanym porządku. Jak głoszą biskupi „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”. Prosimy jednak o rozwagę, dzieci i osoby starsze niech zostaną w domach.

Jednocześnie prosimy o zachowanie spokoju i nieuleganie panice. Zastosowane środki ostrożności mają charakter prewencyjny. Prosimy o dostosowanie się do zaleceń odpowiednich służb oraz Rady Ministrów.

Podajemy również przykładowe transmisje niedzielnych Mszy św.:

– godz. 7:00 | TVP 1

– godz. 9:00 | Program Pierwszy Polskiego Radia